2446/799
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Et par lænestole med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)
Proveniens: Schæffergården.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter, smuds og defekter.
Vurdering