2446/811
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)
“LC 2”. Lænestol med stel af forkromet stål. Løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og mærket hos Cassina, 2006.
Stemplet nr. 171640.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Certifikat medfølger.
Vurdering
864665 | ||
1051283 (Autobud) | ||
864665 | ||
1051283 |