905/​147

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“En improvisator”. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. 19,5×32,5.

Dette blad hørte til den samling af akvareller og håndtegninger, som danske kunstnere skænkede Gottlieb Collin som tak for mangeårig virksomhed i Kunstforeningen.

Et maleri af Marstand med med samme motiv men med små variationer er også på med på denne auktion (se kat. nr. 147).

Litteratur: Karl Madsen, “Wilhelm Marstrand 1810–1873”, 1905, nr. 413, afb. s. 446.

Afbildet: “Wilhelm Marstrand: Tegninger fra Italien”, Teknisk Forlag, ukendt år, afb. som den sidste i kataloget.

Små Kunstbøger nr. 11, afb. s. 14.

Udstillet: Charlottenborg, “Kunstforeningens Marstrandudstilling”, 1898 nr. 1851.

Proveniens: Assessor Gottlieb Collin; dennes auktion 31/5–1886 nr. 91; købt af forlagsboghandler Otto B. Wroblewski. Sønnen Louis Wroblewski arvede tegningen i 1907 og solgte den i 1917 til generalkonsul Valdemar Glückstadt (dennes fortegnelse, 1917 nr. 94). Tegningen arvedes af sønnen Hans Glückstadt, af hvem den købtes af skibsmægler Hjalmar Bruhn. Hans samling, Bruun Rasmussen auktion 276, 1972 nr. 56; købt her af Louis Wroblewskis søn, Johan Otto Wroblewski.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag