Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
To Skagensfiskere i deres båd. Sign. Carl Locher Skagen 98. Olie på lærred. 42×57.
Andre marinemotiver
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 448, 1983 nr. 411. Bruun Rasmussen auktion 607, 1994 nr. 446, afbildet s. 144.
Mindre afskalninger og minimale krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
28 bud