1412/576
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Rund vase af lertøj, dekoreret med lys underglasur samt med grøn og sort glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 28.
Almindelig brugsslitage. Enkelte mindre glasurafslag, fodrand med to afslag.
Moderne kunst og design, 18. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
22 bud