1947/426
Empire bæger af sølv med profilerede kanter, graveret med ejerintitaler og årstal 1802. Mester Peder Kragh, København 1801. Samt æggeformet rejsebæger af delvis forgyldt sølv. Mester Anders Nielsen eller Abraham Nyemann, København 1809. Vægt ca. 250 gr. H. 7,5 og 10,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bæger med flere mindre buler. Ægformet bæger graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
22 bud