2131/​877

Stefan Wewerka (f. Magdeburg 1928, d. Berlin 2013)

“Olga”. Sidestol af hvidlakeret træ. Udført hos Montana.

Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

1.000–1.500 kr

Hammerslag

850 kr

(Autobud) 850 kr
800 kr
(Autobud) 750 kr
700 kr
(Autobud) 650 kr
600 kr
550 kr
500 kr