1650/555
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4½/4”. Tre-skærms pendel med skærme af kobber, mathvide undersider. Diam. 45. Udført hos Louis Poulsen fra 1984.
Litteratur: “Tænd”, s. 205.
Brugsslitage. Ridser og mærker, primært overskærm.. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. december 2016
Vurdering
Hammerslag
24 bud