Knud Edsberg (f. København 1911, d. Holmstrup 2003)
Hans Jørgen Hammer (f. København 1815, d. Rom 1882)
Gårdsplads med en hest samt landskab med bindingsværkshus. Sign. Edsberg og Hammer. Olie på lærred og olie på papir monteret på plade. 24×30 og 30×31. (2)
Ældre malerier og antikviteter, 12. november 2012