1831/99
Julius Jersild (f. København 1846, d. sst. 1920)
Interiør fra Skt. Bendts Kirke i Ringsted. Sign. Jul. Jersild. Olie på lærred. 49×66.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
Vurdering
Hammerslag