2016/​788

Dansk snedkermester

Et par lænestole med ben af eg og bøg, armlæn af patineret eg. Sider, sæde og ryg betrukket med brungrøn uld. Udført 1940erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, afslag og hak. Uldbetræk med nogle pletter/plamager.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag