2016/788
Dansk snedkermester
Et par lænestole med ben af eg og bøg, armlæn af patineret eg. Sider, sæde og ryg betrukket med brungrøn uld. Udført 1940erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, afslag og hak. Uldbetræk med nogle pletter/plamager.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag