902/​283

Theodora Krarup (f. Schelenborg 1862, d. København 1941)

Portræt af Grigori Jefimovich Rasputin (1869–1916) som den hellige mand, med hans bemærkelsesværdige blik, der følger beskueren hele tiden, klædt i sort dragt på mørkebrun baggrund. Sign. Th. Krarup 1915. Olie på lærred. 58×44,5. Senere indramning. Fire kvitteringer (heraf to på ét ark) samt dokument om reproduktionsrettigheder medfølger. (5).

Fra den finske generalkonsul i Skt. Petersborg Otto Auers Samling, kat. nr. 283 og 284. To af malerinden Theodora Krarups samtidige og sjældne portrætter af Grigori Jefimovich Rasputin, hvor han personligt har siddet model, udbydes nu på auktion af Otto Auer’s efterkommere.

Du har nu en enestående mulighed for at kunne erhverve et stykke af Ruslands mest særprægede historie: Grigori Jefimovich Rasputin (1869–1916), der fik mange rygter påhæftet og blev kaldt alt fra mystiker, charlatan, kvindebedårer, politisk rådgiver for Zar Nikolaj II og Zaritsa Alexandra Feodorovna samt medårsag til revolutionen i 1917 - kombineret med den særlige historie om den danske malerinde, Theodora Krarup (1862–1941), som fik en speciel tilværelse i Rusland mellem medlemmer af den russiske kejserlige familie og adel samt senere sovjetiske embedsmænd. Den sagnomspundne Rasputin er husket, medens Theodora Krarup næsten er glemt i tågerne fra revolution, borgerkrig og udrensninger. I sine erindringer fortæller hun både om sit liv, hendes venskab med Rasputin og den finske generalkonsul, Otto Auer.

Theodora Krarup nævner også i sine erindringer, at ”Moskva-museet” købte et portræt af Rasputin. Det ejes i dag ejes af State Central Museum of Contemporary Russian History (signeret Th. Krarup 1914 og registreret som malet af Zinaida Krarup). Dette afbildet i René Fülöp-Miller: ”Der Heilige Teufel, Rasputin und die Frauen”, Leipzig og Zürich 1927, illustration nr. 2 ved side 3.

Læst venligst mere i vores katalog eller se vedhæftet tekst ved emnet ovenfor.

Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK