2411/​115

Anna Peters (f. Tyskland 1843, d. 1926)

Opstilling med haveredskaber og en busk ved en mur. Sign. Peters. Olie på lærred. 99,5×74.

Anna Peters var født ind i en familie af malere og blev oplært af sin far, den nederlandske landskabsmaler Pieter Francis Peters (1818–1903). Hun var den første tyske kvindelige maler, der kunne leve af at male. Peters er især kendt for sine blomstermalerier i hollandsk stil, ofte også med græsser og grene som en del af buketterne. Der kendes også landskabsmalerier fra hendes hånd, og i sen-90'erne bliver hendes stil mere impressionistisk.

Peters udstillede bl.a. i Berlin, München, Dresden og Paris og vandt medalje for sine værker i 1873, 1874, 1876, og 1877. Fra 1880 var hun medlem af Berliner Künstlerinnen, og hun var medstifter af Württembergische Malerinnenverein (Foreningen for kvindelige kunstnere i Württemberg). Foreningen havde som formål at støtte kvindelige kunstudøvere i deres virke, og gav blandt andet kurser i studier efter nøgenmodel, som på det tidspunkt ikke var tilladt for kvinder på Den Kongelige Kunstskole i Stuttgart. Peters var foreningens bestyrelsesforkvinde i perioderne 1893–1902 og 1904–1919.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1831, 2018 nr. 49.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Krakeleringer og enkelte retoucheringer. Behov for let opstramning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag