883/​337

Kongeligt nyrokoko møblement af forgyldt træ, bestående af sofa og fire armstole samt taburet, betrukket med 'needle point' ifølge slægtens oplysninger udført af Dronning Louise og hendes tre døtre, Alexandra, Dagmar samt Thyra. Danmark, 19. årh.s slutning. Sofa L. 164. (6)

Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK