2109/​909

Dansk møbeldesign

Sæt på seks stole med stel af sortlakeret stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført 1960–1970érne. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag