2109/909
Dansk møbeldesign
Sæt på seks stole med stel af sortlakeret stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført 1960–1970érne. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag