891/​1533

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

“Ami fidèle”, 1949. Usign. Jern. H. 75. Monteret på en sokkel af marmor.

Robert Jacobsen forærede skulpturen til Jean Dewasne som et tegn på deres venskab i forbindelse med deres månedslange samarbejde i Danmark, 1949; deraf titlen.

Litteratur: Hans Moestrup (ed): “Robert Jacobsen. Le Créateur d'Espace”, København, 1984, gengivet side 22. Litteratur: “Robert Jacobsen. Werke aus 50 Jahren”, udgivet af Museum Würth / Lothar Romain og C. Sylvia Weber, Jan Thorbecke Verlag, Sigmaringen, Tyskland, 1992, gengivet i farver side 52. Udstillet: “Robert Jacobsen Rétrospective”, Abbaye Saint-André, Meymac; Musée Matisse, Le-Cateau-Cambresis; Musée des Beaux-Arts Denys Puech, Rodez; Centre d'Art Contemporain, Saint-Priest og Musée des Beaux-Arts, Evreux, 1991–1992, gengivet side 41. Proveniens: Collection Jean Dewasne, Paris. Proveniens: Privatsamling, Paris.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag