2044/​217

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

Udsigt fra bakkerne ved Udby over det flade land. 1853. Usigneret. Betegnet recto, f.n.t.v., med pen og blæk: ”Udbye”. Blyant, pen og blæk på papir monteret på papir. Bladstørrelse 225×325 mm.

Studie til maleriet Udbye Kirke og dens omegn, som blev bestilt af en gruppe danske og norske kvinder som gave til N.F.S. Grundtvig på dennes 70-års fødselsdag. Det færdige maleri tilhører Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot.

Proveniens: Antagelig kunstnerens auktion, 27.-28. oktober 1903, nr. 176 (”Landskab ved Udbye. P[en]”). Museumsdirektør Karl Madsen (1855–1938); dennes auktion, Winkel & Magnussen 237, 29. september 1938, nr. 140; købt her af ejerens datter, Sofie Wilhelmine Lofthus, f. Madsen (1887–1965); dennes datter, Else Lofthus (1909–2005).

Udstillet: Handteckningar av äldra danska målare, Nationalmuseum, Stockholm, 1918, nr. 244; Mindeudstillingen, Charlottenborg 1919, nr. 357; Haandtegninger tilhørende Karl Madsen, Kunstforeningen 1927.

Svag foxing. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK