876/​45

Otto Bache (f. Roskilde 1839, d. København 1927)

Hestgarden i Frederiksholms Kanal i København. Sign. Otto Bache 1911. Olie på lærred. 71×95.

Udstillingsetiket fra Charlottenborg (4). Antagelig det på Charlottenborg 1912 nr. 46 med titlen “Gamle Minder”. Nærværende maleri viser et historisk sceneri, idet hestgarden blev oprettet 1661 og nedlagt 1866. Hestgarden rider forbi Frederiksholm Kanals Kaserne (tidligere Hestgardens Kaserne).

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 425, 1981 nr. 7, afb. s. 11.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK