2142/​138

Bertel Thorvaldsen (, efter)

“Amor og løven”. Relief af bisquit. Stemplet H. C. Brix, Eneret. I ramme af udskåret træ. Ca. 1900. Lysmål 24,5×32,5.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mindre afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag