2142/138
Bertel Thorvaldsen (, efter)
“Amor og løven”. Relief af bisquit. Stemplet H. C. Brix, Eneret. I ramme af udskåret træ. Ca. 1900. Lysmål 24,5×32,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mindre afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag