2008/705
Bertil Lundgren (f. Varberg 1934)
To vaser af stentøj dekoreret med hhv. grå og brun glasur samt med gråblå og grøn glasur. Største vase udført og stemplet hos Saxbo, Danmark 119. Udført 1937–1949. Mindste vase udført og stemplet hos Rörstrand samt monogram BL. H. 12,7 og 5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud