2021/799
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Compact”. Sofa med stel af sortlakeret og forkromet stål, betrukket med mørkt møbelstof. Designet i 1954. Udført og mærket hos Vitra. L. 184.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
10 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||