Lommesolur med kompas i ottekantet kasse af forgyldt messing, tre-delt front graveret med hhv. romertal, breddegrader og bladranker, bagkasse graveret/signeret “Elev. Pol., Augsburg Paris, 48 Crac au Prag, 50 Leipzig Cölln, 51 London 52, And. Vogl.” Mester Andreas Volger, Augsburg 18. årh. Diam. 6,5×6,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Trip Trap's Maritime Samling, 19. april 2018
22 bud