Aage Gitz-Johansen (f. Odense 1897, d. Christiansø 1977)
Tre kompositioner fra Karasjok. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30×41. Uindrammet.
Proveniens: Kunstnerens familie.
Papiret er en anelse gulnet. Nogle enkelte mindre håndteringsmærker.