2138/20
Otto Wagner, stil (f. Torgau 1803, d. 1861)
Et sæt på fire armstole af bejdset, formspændt bøg, betrukket i sæde med mønstret møbelstof. Udført og mærket hos Jacob & Josef Kohn. Ca. 1900. (4)
Ridser og mærker. Brugsslitage. Let løs i samlingerne.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag