880/​677

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

Uden titel. Sign. på bagsiden PK Læsø 04. Olie på lærred. 90×75.

Maleriet vil blive inkluderet i et kommende, tredje bind af Ane Hejlskov Larsens ræsonnerede katalog over Per Kirkebys malerier, dækkende perioden 1990–2018.

Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, København (PKI-04–029). Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

300.000 DKK

Hammerslag