Dansk maler, 19. årh., elev af og efter C. W. Eckersberg
Portræt af juristen og statsmanden Anders Sandøe Ørsted (1778–1860). Usigneret. Olie på lærred. 56×44. Samtidig ramme.
Eckersbergs portræt af Anders Sandøe Ørsted er ejet af Statens Museum for Kunst, men er deponeret hos Statsministeriet, hvor det hænger på statsminister Helle Thorning-Schmidts kontor.
Lærredet er dubleret. Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 10. februar 2014
14 bud