861/​978

Bjarne Melgaard (f. Sydney 1967)

Uden titel. Sign. på bagsiden Bjarne Melgaard 2006. Olie på lærred. 200×300.

Proveniens: Galleri Faurschou, København.

Bjarne Melgaards værker virker ved første øjekast forvirrende og rodede, men værkerne er for Melgaard selv en form for signatur:  “Ordene på mine tegninger og malerier fungerer også som en slags signatur eller 'tag'. Hvis jeg skal 'afsløre' mig selv, vil jeg indimellem gerne fremstå som 'en, der ikke har mere at miste', men i lige så høj grad som 'intet kan nogensinde mistes'. Der er altid nogen, der tror, at du fortæller alt, fordi de ikke selv har nogen fantasi og ikke kan se, at der kan ligge meget mere, end de nogensinde kan forestille sig, bag et ord eller en handling. Jeg vil aldrig afsløre mine hemmeligheder, fordi jeg mener, at en person uden hemmeligheder er ligesom en plakat, og jeg mener ikke, at det er kunstens rolle at fungere som plakater eller at udtrykke ting på den måde. Generelt er det altid mere interessant at finde ud af, hvad mennesker vælger ikke at sige, end hvad de gerne vil brokke sig over” (BUTT Magazine, Summer 2006)

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Moderne malerier & skulpturer, 1. december 2015

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

125.000 DKK