Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“Papiers traités”, I/VI, 1978. Alle blade sign. Alechinsky, 34/99. Serie på seks litografier i farver. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges, Paris. Udgivet af Maeght editor, Paris. Bladstørrelse 67×52. Omslag og titelblad medfølger. Ialt (6) + (2).
Litteratur: Michael Butor & Michel Sicard: “Alechinsky, Travaux d'impression”, Paris, Galilée, 1992, side 123–128 og notits side 213 (nr 202).
Papiret er gulnet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024