2420/126
To lågkrus af tin, det ene graveret med figurscene og inskription, det andet med sentens og blomster i ovale kartoucher, begge stemplet, samt tysk kande af stentøj med låg af tin, dekoreret i blåt med indridset mønster. Indridset F under bund. 18.-19. årh. H. 21,5–26,5. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
Vurdering
Hammerslag