1921/​1509

Kinesisk spejl af patineret bronze støbt med figurer og bl.a. langtlivstegn. Ming, 16.-17. årh. På stand. Diam. 22 cm. H. med stand 37,5 cm.

Mærkat under standen dateret februar 1899. Bragt til Danmark af Wilgaard.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 23. maj 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

10 bud

11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK