1921/1509
Kinesisk spejl af patineret bronze støbt med figurer og bl.a. langtlivstegn. Ming, 16.-17. årh. På stand. Diam. 22 cm. H. med stand 37,5 cm.
Mærkat under standen dateret februar 1899. Bragt til Danmark af Wilgaard.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud