1737/​1505

Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv, hjerteformet, rigt prydet med filigran, låg med kronet medaillon omkranset af bladvinget, ovalt fodstykke med balsamgemme hvorpå stående løver. Bund graveret med initialer. Mester Andreas Mortensen Møller, København 1802–1846. Vægt 106 gr. H. 11 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparationer.

Varia, 14. september 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK