Claus Johansen (f. Aagerup ved Holbæk 1877, d. Rønne 1943)
“Vase og lampe”, 1919. Sign. CJ; dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 34×43.
Litteratur: Mogens Lau (red.): “Claus Johansen 1877–1943”, Bornholms Kunstmuseum & Gudhjem Museum 2007, geng. helsides i farver som Pl. 6, s. 57. Proveniens: Herbert von Garvens-Garvensburg (1883–1957), Sandkås, Bornholm, Danmark. Proveniens: Boet efter Herbert Garvens von Garvensburg, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Kunstauktion nr. 66, kat. 80, København 1955. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne malerier og foto, 26. september 2018