899/​1007

Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky (f. Smolensk 1868, d. Berlin 1945)

Portræt af den seks år gamle Inge Haagensen (f. København 1930, d. s.st. 2020) i rød og -hvidternet kjole og med lange fletninger. 1936. Sign. N. Bogdanoff-Belsky. Olie på lærred. 78×66.

Proveniens: Den danske grosserer og fordrepræsentant, direktør Gunnar Helge Haagensen (1895–1957). Herefter hans datter, Inge Haagensen (1930–2020), til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK