Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster” og “Dronningemønster”. Bestik- og serveringsdele af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944, 1944–1951 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 612 g. (19)
Bestående af:
“Kongemønster”: 1 frokostkniv med langt skaft L. 20,2., 4 dessertskeer L. 17,3., 6 teskeer L. 12,9., 1 teske med pæreformet laf L. 12,6., 1 kaffeske L. 11,2., 1 kartoffelske L. 20,2., 1 steggaffel L. 20.
“Dronningemønster”: 1 teske med pæreformet laf L. 12,6., 2 pålægsgafler L. 15,7., 1 sauceske L. 19,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Manglende oxidering ved ornamentik. “Kongemønster”: Frokostkniv med enkelte buler på skaft. Dessertskeer med kraftig slitage og med overfladeridser forårsaget af rensning med hård svamp eller ståluld. Kartoffelske med større bule på laf.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024