2051/790
Jens Birkemose, tilskrevet (f. København 1943, d. 2022)
Krukke af stentøj dekoreret med motiver af kvindeskikkelser i brun brunt, hvidt, grønt og sort. Sign. med utydeligt monogram. Kgl. P. H. 30.
Let brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. december 2020
Vurdering
Hammerslag