2148/​526

Ole Wanscher, tilskrevet (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Fritstående tre pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt ryg betrukket med blågrønt stof. Antageligt udført hos Fritz Hansen som variant af model 1668. 1940'erne. L. 180.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag