Isa Genzken (f. Bad Oldesloe, Schleswig-Holstein 1948)
“Basic research”. Sign. på bagsiden Isa Genzken 1989. Olie på lærred. 45×60.
Inventarnummer i Genzkens Werkverzeichnis: IG/M 1989/61.
Udstillet: “Isa Genzken. Basic Research”, Galerie Anna Friebe udstillede serien af Isa Genzkens Basic Research i Galerie Daniel Buchholz, Köln, 1989. Proveniens: Galerie Anna Friebe, Köln. Erhvervet her af den nuværende ejer. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020