11950/97
Ubekendt maler, 19. årh.
Dansk guldaldermaler: Portræt af Amalia Berner née Bügel (1804–1842). Usign. Bly og vandfarve på papir. Bladstørrelse 22,3×18,3. Uindrammet.
Amalia Berner var gift med Generalkonsul i Tunis Edward Berner. Amalia Berner omtales i flere af H.C. Andersens breve.
Fremstår med talrige små foxingpletter. Fugtskjold langs nederste kant.
Kunst, antikviteter & design (udskudt), 19. december 2019
Vurdering
Hammerslag