11950/​97

Ubekendt maler, 19. årh.

Dansk guldaldermaler: Portræt af Amalia Berner née Bügel (1804–1842). Usign. Bly og vandfarve på papir. Bladstørrelse 22,3×18,3. Uindrammet.

Amalia Berner var gift med Generalkonsul i Tunis Edward Berner. Amalia Berner omtales i flere af H.C. Andersens breve.

Fremstår med talrige små foxingpletter. Fugtskjold langs nederste kant.

Kunst, antikviteter & design (udskudt), 19. december 2019

Vur­dering

800 DKK

Hammerslag

480 DKK

480 DKK
460 DKK
440 DKK
420 DKK
400 DKK