893/​219

Claude Leclerc (, menuisier-ébéniste, mester i Paris 1785)

Fransk Louis XVI møblement af forgyldt træ, bestående af sofa og seks armstole, riflet stel udskåret med rosetter og bladværk, svungne armlæn og tilspidsede kannelerede ben. Et par af stolene med grønt betræk resten med stribet rødt silkebetræk. Sign. C. Leclerc. Frankrig, c. 1790. Sofa L. 180. (7)

Literature: Le Mobilier Français du XVIIIème Siècle, Pierre Kjellberg, p.541. Les ébénistes du XVIIIe siècle, Comte François de Salverte, Les éditions d'Art et d'Histoire, 1934.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. To af armstolene med anden betræk.

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag