1721/​1707

En samling sølv bestående af tre skeer, et par lysestager, gondol af filigran, hovedvandsæg i form af fugl med glasflus som øje, schweizisk oval serveringsskål samt læbestiftetui. A. Michelsen, Hugo Grün m.fl. Danmark, Schweiz m.fl. 18.-20. årh. Vægt ca. 500 gr. Lysestager H. 6,8. Hovedvandsæg H. 7,2. Serveringsskål L. 18,5. (9)

5 mokkaskeer, flødeske, strøske og serveringsske af pletsølv samt to skeer af tin medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fugl mangler det ene øje, en halefjer samt en klo, halen trykket og uoriginal split ved vingen. Lysestager med mindre buler, den ene trykket. Ske punslet med ejernavn samt årstal 1769.

Varia, 25. maj 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK