En samling sølv bestående af tre skeer, et par lysestager, gondol af filigran, hovedvandsæg i form af fugl med glasflus som øje, schweizisk oval serveringsskål samt læbestiftetui. A. Michelsen, Hugo Grün m.fl. Danmark, Schweiz m.fl. 18.-20. årh. Vægt ca. 500 gr. Lysestager H. 6,8. Hovedvandsæg H. 7,2. Serveringsskål L. 18,5. (9)
5 mokkaskeer, flødeske, strøske og serveringsske af pletsølv samt to skeer af tin medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fugl mangler det ene øje, en halefjer samt en klo, halen trykket og uoriginal split ved vingen. Lysestager med mindre buler, den ene trykket. Ske punslet med ejernavn samt årstal 1769.
Varia, 25. maj 2017