1421/​7325

Japansk katana i skede med Kashira og Fuchi dekoreret med delvist forgyldt trane, rund Tsuba med hul for Kozuka dekoreret med sølvtråd, ca. 57 cm. lang usigneret klinge med to huller i anglen og en bred og en smal hulslibning på øverste del i en stribet rødlakeret træskede med Kojiri i jern dekoreret med bladværk i guld og sølv. (1)

Ito slidt.

Våben, 25. maj 2014

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
2.000 DKK