853/​31

Ferdinand Richardt (f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2014.

Parti fra Frederiksborg Slot med Audienshuset. Sign. F. Richardt. Olie på lærred. 43×51.

The grey building is the Audience House with the secret passage.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 25. november 2014

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK