Ferdinand Richardt (f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895)
Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2014.
Parti fra Frederiksborg Slot med Audienshuset. Sign. F. Richardt. Olie på lærred. 43×51.
The grey building is the Audience House with the secret passage.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier og tegninger, 25. november 2014