2010/​512

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3/3”. Pendel med bajonetfatningshus og skærme af kobber. Stemplet P.H.-3/100 og patented. Udført hos Louis Poulsen.

Almindelig brugsslitage. Skærme afrenset for tidligere grøn maling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Fra i Havnen

Moderne kunst og design, 3. marts 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Dette emne er udgået