2010/512
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/3”. Pendel med bajonetfatningshus og skærme af kobber. Stemplet P.H.-3/100 og patented. Udført hos Louis Poulsen.
Almindelig brugsslitage. Skærme afrenset for tidligere grøn maling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Fra
i
Havnen
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Dette emne er udgået