Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Sommerdag bag et bondehus. En lille pige sidder på trappestenen. Sign. P. Mønsted Kirke Værløse 1917. Olie på lærred. 31×50.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020