899/​40

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

“Fra Ermelunden. Til venstre nogle store træer, til højre en skovvej”. 1882. Usigneret. Olie på lærred. 24×43.

Ermelunden er en skov sydvest for Dyrehaven, nord for København.

Sophus Michaëlis' og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 5.

Udstillet: Ordrupgaard, “Hammershøi”, 1981 nr. 4. Gengivet s. 38 i kataloget.

Proveniens: Vilhelm Hammershøis dødsboauktion 1916 nr. 2. Her erhvervet af V. Winkel & Magnussen. Grev Ahlefeldt, Møllerup (1918). Bruun Rasmussen auktion 272, 1971 nr. 90. Museumsinspektør Harald Olsens samling. Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

230.000 DKK