2413/772
Dansk møbeldesign
Kiste af teak med opklappeligt låg, indvendig med to bakker og strop af kernelæder. Greb samt beslag af messing. Udført og mærket hos Heltborg Møbler, 1960'erne. H. 47. B. 80. D. 41.
Nøgle medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Finérafslag.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud