1915/​7032

Beninklokke (egogo) af patineret bronze dekoreret med figurgrupper. Større klokke prydet på hver side med høvding hvis arme bliver opretholdt af to tjenere samt løvehoveder og bjælder. Mindre klokke prydet med enkelt løvehoved og bjælder. Nigeria. H. ca. 31 cm.

Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling.

Aldersrelateret slitage. Små gennembrud.

Tribal art, 11. april 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag