Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kvindelig figur med globe, forsølvet skive. Sign. Dupas á Paris. Franskrig, 19. årh.s første halvdel. H. 41. B. 31. D. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021